Kniha obsahuje dvacet komiksových dílů, tak, jak vycházely v časopisecké řadě. Kamarádi ze Čtyřlístku například pomohou zatoulanému mimozemšťanovi opravit jeho vesmírný koráb. Přesvědčí se, že i opičák má skryté malířské vlohy, a jindy zachrání Fifinku díky létajícímu koberečku. Na ostrově doktora Hela se zase utkají se svým věčným protivníkem Kazimírem Zádrhelem. Odhalí hned několik zločinců a padouchů, a nakonec se na ně usměje štěstí při výhře v loterii.
Stejně jako mušketýři drží i všichni ze Čtyřlístku při sobě. Pomáhají si a v každé situaci si vědí rady. Vynálezce Myšpulín má skvělé nápady. Bobík zase odvahu a silné svaly. Trochu bojácný Pinďa je dobrý a citlivý kamarád. No a Fifinka se o všechny stará. I když je to často ona, která si vezme kluky na povel. Prostě fantastická čtyřka.
Čtyřlístek je nejdéle nepřetržitě vycházejícím komiksovým časopisem u nás. Jeho první číslo vyšlo již v roce 1969. V této knize naleznete příběhy s pořadovým číslem 401 až 420 z roku 2006. V současné době vyšel Čtyřlístek s číslem 745. A v celkovém součtu knih a speciálů se dostaneme na číslo kolem jednoho tisíce!
Na zahradě jsme zasadili semínko, ze kterého po čase vyrostla krásná obří dýně. Z malého nápadu se skutečně často narodí něco velkého a trvalého. Tak jako se nám před více než padesáti lety narodil Čtyřlístek.
Jaroslav Němeček
Příběhy Čtyřlístku jsou oblíbené nejen pro svůj humor a nadsázku, ale i pro své šťastné konce. Přesto, že se na začátku zdá případ zdánlivě neřešitelný a lotr zlotřilejší, nakonec všechno dobře dopadne. To je to, co mají děti i jejich rodiče rádi.
Duchovním otcem Čtyřlístku je Jaroslav Němeček. Nezaměnitelným způsobem vytvořil nejen vizuální podobu hlavních postav, ale vymyslel i jejich základní charaktery. Po první sérii příběhů, které si psal sám, pak další osudy veselé čtyřky na dlouhou dobu scénáristicky rozvíjela Ljuba Štíplová. Později se přidala i řada dalších autorů. Na příbězích v této knize například spolupracovali Jiří Havelka, Hana a Josef Lamkovi, Jiří Poborák, Ljuba Štíplová, Karel Taufman. Jaroslav Němeček se však na tvorbě Čtyřlístku stále podílí, a tím přispívá k jeho nesmrtelnosti.