Domů > Příběhy života > Karel Svoboda: Žít

Karel Svoboda: Žít

Domů > Příběhy života > Karel Svoboda: Žít

Karel Svoboda: Žít

Autor: Petr Svoboda
Nakladatel: Rosier
Počet stran: 312
Zasvěcený a detailní pohled do soukromého i profesního života Karla Svobody, autora nesmrtelných hitů.

Kniha vychází 22. 11. 2023.
Zasvěcený a detailní pohled do soukromého i profesního života Karla Svobody, autora nesmrtelných hitů.

Kniha vychází 22. 11. 2023.

JEDEN HIT ZA DRUHÝM

Karel Svoboda – bohem nadaný skladatel, neúnavný hitmaker, který svou hudbou dokázal dobýt svět. Zůstaly po něm stovky nádherných písní, z nichž mnohé jsou milované dodnes: Lady Carneval, Depeše, Včelka Mája, Čau, lásko... Složil hudbu k desítkám filmů a seriálů u nás i v zahraničí: Tři oříšky pro Popelku, Návštěvníci, Cirkus Humberto... A proslavil se také svými hudebně i vizuálně podmanivými muzikály v čele s Draculou. Publikace přibližuje osobnost Karla Svobody i v exkluzivních vzpomínkách jeho blízkých spolupracovníků a přátel, z nichž mnozí se rovněž nesmazatelně zapsali do dějin české i světové kultury.

LÉKAŘ, NEBO MUZIKANT?

Maminka si přála obojí. Karel studoval na pražské Lékařské fakultě Univerzity Karlovy obor stomatologie, na tři roky studia medicíny nikdy nezapomněl. Po celý život, i kdyby ho vzbudili třeba o půlnoci, sypal z rukávu latinské názvy všech kostí a orgánů. „Díky kolegům, kteří studia zdárně dokončili, mám obrovskou výhodu v tom, že když mám pocit, že jsem nemocnej, a já jsem neskutečnej hypochondr, tak se mám na koho obrátit. Vztah s kolegy udržuji a oni se skvěle starají o mé zdraví,“ poznamenal Karel po letech.

DOSUD NEPUBLIKOVANÉ FOTOGRAFIE A OSOBNÍ DOKUMENTY

Karel Svoboda si důsledně vedl pracovní diáře, do nichž si zaznamenával nejen pracovní schůzky, ale také poznámky k různým, zdánlivě banálním událostem. Jejich listy se v knize objevují jako svědci rodících se hudebních úspěchů. Podobně jako osobní dopisy, které nechávají nahlédnout do velmi osobních míst jeho života.

Karel mi jednou říká, hele, já jsem se strašně zamiloval a já říkám: Tak se ožeň. A on říká: No jo, ony nejsou k sehnání zlatý prstýnky a kvartýr taky nemáme. A já mu říkám: Když ti seženu kvartýr a prstýnky, požádáš ji o ruku? A on, že teda jo. Evě se vše podaří, a Karel tak pokleká před Šiškou a žádá ji o ruku. Šiška samozřejmě souhlasí.

Eva Pilarová

 

PŘEHLEDNĚ ZPRACOVANÁ MONOGRAFIE

Autorem knihy je syn Petr, jehož blízkost k otci a od určitého období i vlastní vnímání otcova profesního a osobního života umožňuje lépe interpretovat i počátky kariéry, které měl díky osobním vazbám navíc možnost rekapitulovat i s ostatními aktéry té doby. Vzniká tak pozoruhodné monografické dílo, které čtenářům předkládá nejen pohled jednoho z nejbližších členů rodiny, ale také dokumenty z rodinného archivu.

Jedinečná vzpomínková kniha

Podobné tituly