Domů > Děti a Young Adult > Na co nemůžeš sáhnout

Na co nemůžeš sáhnout

Domů > Děti a Young Adult > Na co nemůžeš sáhnout

Na co nemůžeš sáhnout

Autor: Martin Vopěnka
Ilustrátor: Jakub Cenkl
Nakladatel: Pikola
Počet stran: 168
Ojedinělá encyklopedie o věcech, které se někdy dětem špatně vysvětlují. Obsahuje na 500 hesel, nabízí srozumitelný výklad, odpovědi na spoustu otázek i prostor na povídání.
Ojedinělá encyklopedie o věcech, které se někdy dětem špatně vysvětlují. Obsahuje na 500 hesel, nabízí srozumitelný výklad, odpovědi na spoustu otázek i prostor na povídání.

Jak dětem vysvětlit složité jevy našeho světa, jako je láska, demokracie, očkování nebo třeba atmosféra? Pomocí této encyklopedie. Obsahuje hesla z nejrůznějších oborů lidské činnosti i poznávání světa kolem, která jsou podle obtížnosti rozčleněna do tří kategorií. Rodiče, čtenáři nebo čtenářky pak můžou hledat vlastní cestu celou knihou. A třeba si i vyzkoušet, jak by daný jev, vlastnost či věc popsali sami. Kniha tak může být základem zajímavých rozhovorů.

Kolik slov a vět byste potřebovali, abyste popsali lásku nebo poctivost?

Rodiče k tobě cítí lásku a stejně tak ty k nim. Láska je cit, podobně jako třeba nenávist. City se nedají ovlivnit rozumem. Prostě tady jsou. Najednou zjistíš, že ti na někom záleží, že mu přeješ jen to nejlepší, že chceš být v jeho blízkosti, že máš radost, když má on radost. Někdy není úplně snadné poznat, co je projevem skutečné lásky.

Lásku každý potřebuje dostávat, ale také dávat. Je příjemné mít někoho, o kom víš, že k tobě cítí lásku. A je příjemné mít někoho, ke komu cítíš lásku ty. A nejlépe, je-li to láska vzájemná.

Poctivost je další abstraktní pojem, který se těžko definuje. Ten, kdo nelže, nekrade a nešidí, ten je poctivý. Všichni lidé poctiví nejsou. Na světě je docela dost zlodějů, kteří se snaží přijít k věcem nebo k penězům jiným způsobem než poctivou prací. Je také hodně lidí, kteří něco slíbí a potom to nedodrží. Je ale také hodně poctivých lidí. Poctivý člověk mluví pravdu, nešidí domácí úkoly, poctivě se učí, pomáhá druhým.

Co to vlastně znamená, když něco smrdí?

Smrad je jev, který je většinou vnímán negativně. Poznáme ho nosem, stejně jako vůni – cítíme jej. Někdy je mezi vůní a smradem nepatrný rozdíl. Jestliže něco smrdí, znamená to, že je ve vzduchu nějaký nedobrý plyn (nevidíme jej, ale cítíme). Smrad nás vlastně varuje. Všechno, co je zkažené, shnilé… nám smrdí. Smrdí také kouř z komínů, výfukové plyny z aut, které škodí našemu zdraví.

Některé jedovaté plyny však ani nevoní, ani nesmrdí. A některé věci jednomu člověku voní a jinému smrdí. Třeba parfémy.

O autorovi

Martin Vopěnka je česky píšící spisovatel s židovskými kořeny. Psaní se věnuje od dětských let, přesto byl v době komunismu nucen vystudovat matematiku a fyziku, což ho později inspirovalo při psaní některých románů. Napsal více než dvacet knih pro dospělé, děti i mládež, z nichž některé byly oceněny a jedna se nyní stala předlohou pro celovečerní film. Jeho knihy již vyšly také v angličtině, němčině, italštině, polštině, ruštině, bulharštině, rumunštině, slovenštině a francouzštině.

Od roku 2013 je předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů a ve své funkci výrazně zvýšil prestiž této organizace.

Co je to láska, radost nebo demokracie?

Podobné tituly